A Notre-Dame Párizs legismertebb gótikus stílusú temploma. Monumentális méreteivel és díszítettségével nagy hatást gyakorol a rá tekintőkre. A Notre-Dame francia kifejezés, jelentése: „Mi Asszonyunk”. A csodálatos székesegyház a Szajna partján magasodik.A Notre Dame a Párizs legszebb temploma, 1320-ban készült el teljesen, gótikus stílusának köszönhetően szemet gyönyörködtető látvány.1878-ban újjá kellett építeni, mert a francia forradalom alatt szinte teljesen leamortizálódott.A Notre Dame-ban található orgona a maga 7800 sípjával a világ egyik legnagyobbja.A székesegyház hatezer ember befogadására alkalmas.A székegyház előtti teret még az épület elkészülte előtt hozták létre és ide helyezték el Franciaország nulladik kilométerkövét.A Notre Dame Párizs egyik leghíresebb látnivalója nem csupán katedrális, hanem múzeumként is üzemel, megtekinthető hétköznaponként reggel nyolc órától este háromnegyed hétig, hétvégenként pedig este negyed nyolcig.A belépés ingyenes!Figyelem a Notre Dame kedden zárva tart!
Alapkövét 1163-ban, Párizsban fektette le III. Sándor pápa, ezután 157 évig, 1320-ig építették. A francia forradalom alatt majdnem teljesen elpusztult, 1845 és 1878 között azután az eredeti terveknek megfelelően újjáépítették. Így ma már szinte teljes pompájában látható ez a nagy katedrális, amely mellett eltörpülnek az emberek.
A Notre-Dame kőből épült, a nagy középkori templomokra jellemző keresztboltozatos megoldással. Ugyancsak a gótikus stílusra jellemzők a faragott kőcsipkék. A három gazdagon díszített ajtó és a szintén díszes ablakok jól mutatnak a katedrálison. Homlokzatán végighúzódik egy oszlopsor faragott alakokkal. Fontos elemei a nagy rózsaablakok is, amelyek többszínű üvegből készültek. Alaprajza funkciójának tökéletesen megfelel, ugyanis egyszerre több mint 6000 hívőt képes befogadni. A Notre-Dame beltere a maga öt hajójával szintén hatalmasnak számít, ugyanis az egész épület az egyház diadalát hivatott hangsúlyozni.
Ehhez méltóan orgonája is hatalmas. A 7800 sípos orgonát bár felújították, és tökéletesen működik. A Notre-Dame 113 regiszteres és 5 manuálos nagyorgonáját ma a világ egyik legjobb hangszerének tartják.
1831-ben adták ki Victor Hugó remekművét, A Notre-Dame-i toronyőr címmel. Az 1482-ben játszódó történet, a gyönyörű cigánylány, Esmeralda és a púpos toronyőr, Quasimodo reménytelen szerelmét meséli el. A történetet a székesegyház főesperes-ének, Frollo-nak a fiatal nő iránti őrült szenvedélye teszi még bonyolultabbá. A dráma többször is megfilmesítésre került. Először 1923-ban, akkor még némafilmként, majd 1939-ben. Az eddigi utolsó változat 1956-ban, Gina Lollobrigida és Antony Quinn főszereplésével került mozivászonra.
+ információk:
Természetesen a Notre Dame két monumentális tornya is felfedezhető gyalogosan!Nem kis túra, de a fantasztikus kilátás, a vízköpők és az óriási harang látványa mindenképpen megéri.Ahhoz feljussunk a toronyba több mint négyszáz lépcsőt kell megmásznunk. Ennek ára nyolc euro 26 év felettiek számára!A tornyok október és március között délelőtt tíz órától délután fél hatig, május és szeptember között pedig hétköznap délelőtt tíz órától este fél hétig, hétvégenként pedig este tizenegy óráig látogathatóak.
Megközelítés: gyalogosan a Szajna mentén sétálva elérhetjük, metróval is megközelíthető, erre jár a négyes metro (Cité megállónál kell leszállnunk, itt található a Notre Dame) és az egyes metro (St. Michel megálló).A Notre Dame RER- el is megközelíthető, a B vonalon és a St-Michel-Notre Dame állomásnál kell leszállnunk
Képek az épületről:
|